Kas yra žvynelinė?
Lietuvoje žvyneline serga daugiau nei 120 tūkstančių gyventojų. Iš jų trečdalis serga vidutine ir sunkia ligos forma, tačiau ne visi drįsta ar nori kreiptis į gydytojus pagalbos.
Dažnai diagnozavus žvynelinę, žmonės išsigąsta, patiria didelį emocinį smūgį, nes liga yra labai aiškiai matoma ir apipinta mitų bei stigmų. Be to, norint kontroliuoti ligos eigą neretai reikia koreguoti gyvenimo ritmą, poilsio režimą, mitybą ir įpročius.
Žvynelinė - tai varginanti, neišgydoma liga, galinti atsirasti bet kokiame amžiuje ir trunkanti visą gyvenimą, tačiau gali būti sėkmingai valdoma. Sukontroliavus ligą, bėrimų gali nebūti mėnesius ar metus. Žvynelinės paūmėjimus provokuoja įvairūs veiksniai: stresas, žalingi įpročiai, įvairios infekcijos, gretutinės ligos.
Aktualu tai, kad sergantieji žvyneline susiduria ne tik su fizinėmis problemomis, tokiomis kaip pleiskanojimas, bėrimai, niežėjimas, trūkinėjanti, pažeista ir sausa oda, nagų pakitimai, bet kenčia ir diskriminaciją, stigmatizaciją, patiria negatyvų visuomenės požiūrį. Dažnai iš sergančiųjų girdime, kad aplinkiniai nenori paduoti rankos sveikinantis, naudotis tais pačiais daiktas. Esant bėrimų kūno odoje sergantieji vengia eiti į paplūdimius, baseiną, karštą vasaros dieną dėvėti atvirus drabužius, jei bėrimai yra galvos plaukuotoje dalyje – lankytis kirpyklose, o žvynelinei pažeidus nagus – manikiūro salonuose. Taip yra dėl to, kad visuomenėje dar gajus įsitikinimas, kad galima užsikrėsti, tačiau pabrėžtina, kad moksliškai įrodyta, kad žvynelinė nėra užkrečiama.
Žvynelinė yra lėtinė imuninės sistemos liga, todėl gali pažeisti ne tik odą, bet ir kitas organų sistemas. Maždaug trečdalis žmonių, sergančių žvyneline, taip pat serga psoriaziniu artritu – skausminga ir sunkią negalią sukeliančia uždegimine sąnarių liga. Paminėtina, kad vis daugiau kalbama apie tai, jog ši liga susijusi ir su kitais sunkiais sveikatos sutrikimais, tokiais kaip širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, kepenų ligos, depresija ir nutukimas.
Priklausomai nuo ligos išplitimo bei ligos eigos parenkamas indvidualus gydymas: vietinio poveikio priemonės (emolientai, gliukokortikosteroidų kremai ar tepalai), fototerapija ir/ar sisteminiai vaistai. Sergant sunkia žvynelinės forma ir negaunant efekto prieš tai minėtais gydymo būdais, skiriama biologinė, dar kitaip vadinama taikinių, terapija. Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje gali būti skiriamas gydymas pačiais naujausiais ir veiksmingiausiais biologiniais vaistais. Šie medikamentai sergantiems vidutine ar sunkia psoriaze gali sugrąžinti sveiką odą ir pilnavertį gyvenimą.
Spalio 29-ąją, minint pasaulinę žvynelinės dieną, norime priminti, kad žvynelinė yra lėtinė, visą gyvenimą trunkanti, neužkrečiama, kartais net luošinanti liga. Tačiau nors ši liga ir nepagydoma, žvynelinė nėra nuosprendis, o taikant naujausius ir pažangiausius gydymo metodus įmanoma ligą suvaldyti.